Sahte Pırlanta Nasıl Anlaşılır, Gerçek Pırlanta Nedir?

Sahte pırlantalar ile dünyanın gerçek emsalleri arasında önemli değişken faktörler vardır. En yaygın yanılgı, laboratuvar tarafından oluşturulan pırlanta küpelerin "sahte pırlanta" veya pırlanta taklitleri olduğu yönündedir, ancak bu gerçek olmaktan uzaktır. Sahte pırlantalar, doğanın baskısıyla üretilen gerçek pırlantalarla kimyasal ve fiziksel olarak aynıdır. Mozanit veya kübik zirkonya gibi bir pırlanta simülant sadece aynı optik özelliklere sahip olacaktır, kimyasal olarak farklı ve daha az dayanıklıdır.


En Büyük Fark Oluşum Sürecinde

Gerçek pırlanta, uzun bir süre boyunca belirli koşullarda oluşur. Aslında, bir pırlantanın yeryüzünde oluşması 1 ila 3,3 milyar yıl sürebilir. Bu hassas süreç, aşırı sıcaklıklar (yaklaşık 2,200 derece Fahrenheit) ve muazzam miktarda basınç altında gerçekleşir. Daha sonra yeryüzündeki depremler ve volkanik hareketler, bu gerçek pırlantaların yerleşimini bozarak onları büyük kaya yığınları içinde gömülü yeryüzüne yaklaştırır. Bu uzun süreci anlamak, gerçek bir gerçek madenden çıkarılan pırlantanın enderliğini aktarmamıza yardımcı olur. Bu ışıltılı pırlanta küpelerin yolculuğu, daha sonra topraktan çıkarılan kaba pırlantalardan karmaşık kesme işlemlerinin  ardından mağazalarda veya çevrimiçi olarak bulabileceğiniz ince pırlanta takılara dönüşüyor.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer değişken faktör ise, gerçek pırlantaların oluştuğu bu aşırı koşulların kontrol edilememesidir. Bu nedenle, çok çeşitli değişken pırlanta renkleri, pırlanta berraklığı ve karat ağırlıkları üretir. Bu farklılıklar, pırlanta büyüdükçe çevreyi etkileyen eser minerallerin ve diğer koşulların varlığından kaynaklanabilir.

Hayatta yaygın bir söz olarak, 'İki insan birbirine benzemez' Bu, yaratılmış bir laboratuvar pırlantayı ile gerçek bir pırlanta arasında da geçerlidir. Pırlantaların nereden geldiğinden kaynaklanan en büyük farktır


Sahte Pırlanta Nedir

Oluşturulan imitasyon pırlantaları, dünyanın çevresini taklit eden, yüksek basınç ve yüksek sıcaklık, ancak yerin üstünde, yüksek kontrollü laboratuvar koşullarında yetiştirilir. Bu insan yapımı pırlantalar, dünyanın gerçek benzerleriyle aynı kimyasal yapıya, kristal yapıya, optik ve fiziksel özelliklere sahiptir. Aynı makyajda olan bir sentetik pırlanta aynı gücü, parlaklığı ve ateşi sergileyecektir. Laboratuvarda bu yer üstü sürecini yüksek basınçlı, yüksek sıcaklıklı (HPHT) veya kimyasal buhar biriktirme (CVD) ile yeniden üretmenin iki yolu vardır.


Sahte Pırlanta Nasıl Anlaşılır

Bu pırlantaları `` büyütme '' laboratuvar süreci, milyarlarca yıl ile sadece 6 ila 10 haftayı karşılaştırarak zamanın hızlandırılmasıyla büyüleyicidir. Laboratuvarda yetiştirme süresi, yetiştirilen pırlantanın boyutuna bağlı olarak da değişecektir. Pırlanta tohumundan başlayarak, sahte daha büyük pırlantaların oluşturulması daha uzun sürecektir. Gerçek pırlantanın bugün çıkarılması için, birkaç milyar yıl önce doğada oluştuktan sonra dünyanın yüzeyine çıkması gerekirdi. Bu zaman faktörü sadece bir sahte pırlantayı ile gerçek bir pırlanta arasında değişken bir farklılaşma değil, aynı zamanda değeri de yansıtacaktır. Sonuçta, gerçek pırlantayı dünyanın en saf antikalarından biri olarak düşünebiliriz. 


Uluslararası Sertifikayı Unutma

Nereden satın alırsanız alın, sahte pırlanta küpelerinizin veya gerçek madencilikle çıkarılan pırlanta takılarınızın saygın bir pırlanta sertifikası içerdiğinden emin olun. Türkiye'de birçok farklı sertifika vardır, en iyi bilinen sertifikalar GIA (Gemological Institute of America), HRD, ve IGI (International Gemological Institute) 'dur.