Pırlantalarınızı Nasıl Parlak Tutarsınız, Taş Nasıl Parlatılır?


Pırlantalar güzel olduğu kadar güçlüdür. Ancak Pırlantalar dünyadaki en dayanıklı maddelerden biri olsalar da, kirlenmeye karşı dayanıklı değildirler. Zamanla ve düzenli kullanımla, tüm Pırlantalar yağla (cildimizden) veya kirle (dış dünyadan) kaplanır. Bir Pırlantayı kaplayabilen filmin tespit edilmesi genellikle zordur ta ki Pırlantanızın eskisi gibi parlamadığını fark edene kadar. Neyse ki, donuk bir Pırlanta küçük bir bakım ile kolayca hayata döndürülebilir. Pırlantalarınızı nasıl parlak tutacağınızı mı merak ediyorsunuz? 


Pırlantanızı Evde Temizleyin


Pek çok şey bir Pırlantanın dışında birikmeye neden olabilir. Cildimizin yağı, losyonu, saç kremi, kiri ve tozu gibi şeyler bir Pırlantaya yapışarak mat görünmesine ve parlaklığını azaltmasına neden olabilir. Neyse ki, bu birikim ev temizliğinde düzenli olarak azaltılabilir.

Pırlanta temizliği evde yapmak için mücevher temizleyici veya sadece hafif bir bulaşık sabunu ve ılık su kullanabilirsiniz. Bulaşık sabunu yöntemini yapmak için, bir kase ılık suya biraz bulaşık deterjanı koyun, ardından Pırlanta takılarınızın yaklaşık 15 dakika kasede ıslanmasına izin verin. Mücevherinizin ıslanmasını bitirdikten sonra, onu kaseden çıkarın ve yumuşak bir diş fırçasıyla nazikçe fırçalayın. Son olarak, mücevherlerinizi durulayın (bunu açık bir kanalda yapmamayı unutmayın) ve ardından hafifçe vurarak kurulayın.

Not: Pırlanta takılarınızı evde temizlerken , yüzüğünüzde sert kimyasallar veya aşındırıcı temizleyiciler kullanmayın. Bir Pırlantaya zarar vermek zordur ama kesinlikle imkansız değildir. Ayrıca, altın gibi değerli metaller aslında oldukça hassastır ve aşındırıcı veya sert kimyasallar tarafından kolayca çizilebilir veya zarar görebilir. Bu nedenle, evde temizlik için nazik temizleyiciler her zaman en iyisidir.


Pırlantanızı Profesyonel Olarak Temizleyin


Pırlanta takılarınızı evde düzenli olarak temizlemenin yanı sıra, mücevherlerinizi profesyonelce temizletmelisiniz. Ne sıklıkla? Sıklıkla takılan mücevherler (nişan yüzükleri veya en sevdiğiniz Pırlanta küpeler gibi) altı ayda bir profesyonelce temizlenmelidir.

Profesyonel bir temizlik, Pırlanta takılarınızı evdeki herhangi bir yöntemden çok daha temiz hale getirebilir. Ayrıca, temizliğinizi yapan kuyumcu mücevherlerinizde herhangi bir gevşeme belirtisi olup olmadığını kontrol edecek ve bu da Pırlantalarınızın zaman içinde güvenli bir şekilde yerinde kalmasına yardımcı olacaktır.

Pırlantanızı Hasar Gördüğünde veya Aşırı Kirlendiğinde Takmayın

Son olarak, Pırlanta mücevherlerinizi ne sıklıkta temizlemeniz gerektiğini azaltmak için, kirlenebileceği veya zarar görebileceği aktiviteler yaparken çıkarmayı düşünün. Pırlanta mücevherlerinizi çıkarmak isteyebileceğiniz zamanların bazı örnekleri arasında duş aldığınızda, klorla dolu bir havuza girdiğinizde, evinizi temizlemek için kimyasal maddeler kullandığınızda ve egzersiz yaptığınızda veya spor yaptığınızda yer alır.