Pırlanta Nedir? Pırlanta Nasıl Kesilir? Pırlanta Nasıl Parlar?


Pırlantalarla ilgili her şeyi zaten bildiğinizi mi düşünüyorsunuz? Çoğu insan pırlantanın aşırı sertliğinin ve nadirliğinin farkında olsa da, daha az bilinen şey pırlantatasarımcısının karşılaştığı aşırı tasarım zorluklarıdır. Bir pırlantanın doğal güzelliğini tam potansiyeline çıkarmak için teknolojinin sunduğu hassasiyetle birlikte usta bir pırlanta tasarımcısının becerisi ve uzmanlığı gerekir. Pırlantanın kesimi, uzmanlar tarafından dört C'den en önemlisi olarak kabul edilir.

Yıllar geçtikçe, bir pırlantanın kesimi, kesin ölçüleri ve bunun taşın genel güzelliğini gerçekten nasıl etkilediği hakkında gerçekten daha fazla bilgi edinmek isteyen insanlarla sık sık karşılaşıyoruz. Nihayet bir pırlanta satın alma zamanının geldiğinde çok fazla şey bilmek diye bir şey asla yoktur.

Ne satın aldığınızı daha iyi anlamak için bir pırlantayı inceleyelim ve her bir parçasına bakalım:


Pırlanta kesim parçaları nelerdir?


Bugün piyasadaki cilalı pırlantaların iki ana parçası vardır - üst kısım olan taç ve alt kısım olan pavy'dir. Her ikisi de pırlantanın kuşak olarak bilinen dış kenarıyla ayrılır.

 Çoğu yuvarlak pırlanta için taç , toplamda 33 yüze sahiptir . Aşağıdakilerden oluşan üç takım yönler:

8 taç ana yüz (aka uçurtma veya çerçeve yüzü).

8 yıldız yönü

16 üst yarım yüz (aka üst kuşak yüzleri)

1 tablo boyutu

Pavilionun toplamda 24 yüzü vardır (bir culet varsa 25). Aşağıdakilerden oluşan iki takım yön:

8 pavilion ana yönü

16 alt yarım yüz

1 culet faset (Parlak kesim pırlantaların çoğu aslında bugün culet fasetlere sahip değildir).

Resim, yuvarlak kesim pırlanta aittir. Geleneksel yuvarlak pırlanta toplam 57 faset (33 + 24) veya 58'e sahiptir. 58. pavilionun dibinde culet olarak bilinen küçük düz bir fasettir.

Pırlantanın üst kısmında - taç - fasetlerin kuşak düzlemiyle kesiştiği açıyı ölçen taç açıları vardır. Tepe açısı, yansıyan iç ışığın görülmesi için önemli bir kaçış yolu sağlar. Aşağıdaki resimde, pırlantadan çıkarken yansıyan ve kırılan ışık pırlantaya girdiğinde ne olduğunu gösteren okları görebilirsiniz.


Pırlanta kesimi nedir? Neden önemlidir?


Pırlantanın köşkü, pırlanta kemerinin altındaki koni şeklindeki bölümüdür. Kemerin dibinden culet'e olan mesafe ise pavilion derinliğidir .

Bir pırlantanın pavilion tarafları çok dik açılı olduğunda, maksimum ışığı izleyiciye geri yansıtmaz. İyi orantılı bir pırlantada ışık ışınlarının yüksek bir yüzdesi parlaklık olarak göze geri yansır. Pırlanta çok sığ veya çok derin ise, ışık ışınlarının yüksek bir yüzdesi taşın kenarlarında veya dibinde kaybolur.

İyi kesilmiş bir pırlanta, tepeden daha fazla ışığı geri yönlendirecektir. Birbirlerine göre farklı pırlanta boyutları, oranları, taşın parlaklığını ve ışıltısını en önemli şekilde etkileyen şeydir.


Pırlanta kesiminin parlaklığa etkisi nedir?


Ölçülmesi son derece zor olsa da, herhangi bir pırlantanın kesiminin üç özelliği vardır: Parlaklık (bir pırlantadan yansıyan toplam ışık), ateş (ışığın spektrumun renklerine dağılımı) ve parıldama (ışık veya ışıltı ). Parlaklık, ateş ve parıldama, pırlantayı çekici kılan şeyle ilgili karmaşık bir etkileşime katkıda bulunur. Aydınlatma türü (iyi aydınlatılmış bir oda veya her tarafı doğal ışık alan dış kapılar) izleyicinin algısı için eşit derecede önemlidir. Pırlantanın gerçek güzelliği kesim ile mümkün kılınmıştır.

Pek çok gemolojik kaynak, pırlantanın taç ve pavilion açısı ile ilgili bu temel sonucu ifade eder. Sığ bir tepe açısı daha fazla beyaz ışık dönüşüne sahip olabilir ve birçok kez dik tarafa doğru eğimli bir tepe açısı daha fazla ateş gösterecektir. Kemerin üstündeki yüzler (pırlantanın dış kenarı) pencere görevi görür ve kuşağın altındaki yüzler (pavilion) ışığı izleyiciye geri yansıtan aynalar görevi görür. Parlaklık ve ateş arasında bir denge sağlarken aynı zamanda ışığın kaybolmasını önleyen ikisi arasındaki kombinasyondur. Pırlantanın içine giren ışık geri dönmezse, ışıltı azalır.


Pırlanta satın alınırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?


Artık tüm bunları bildiğinize göre, bir kağıt parçasında söylenenlere güvenmektense bir pırlantayı şahsen görmenin neden inanılmaz derecede önemli olduğunu anlayabilirsiniz. Çevrimiçi perakendecilerden satın almak , iki benzer pırlanta gibi görünen bir şeyi karşılaştırıyor olsanız bile, sizi düzgün kesilmemiş bir pırlanta satın alma riskiyle karşı karşıya bırakabilir . Gia sertifikasıgibi laboratuvar raporlarında gösterilen "kesim dereceleri" son derece geniştir, bu da aynı kesim derecesine sahip iki pırlantanın göze çarpıcı biçimde farklı görünebileceği anlamına gelir. Bir pırlantayı şahsen görmek, onu yakından incelemenin ve bütçeniz için mümkün olan en iyi taşı aldığınızdan emin olmanın en iyi yoludur.