Pırlanta Nedir, Gia Uluslararası Pırlanta Sertifikası Nedir?

Pırlantaların çeşitli yönlerini (dört C, nasıl ölçüldükleri, değiştirmeleri nasıl seçtik vb.) Çok derinlemesine incelemeden önce, biraz tarihle başlamamız gerektiğini düşündüm. Pırlanta tam olarak nedir? 

 

Fiziksel olarak Pırlanta Nedir

Pırlanta, esasen renksiz kristalin saf karbon formundan oluşan değerli bir taştır. İlginç bir şekilde, pırlanta ve grafitin her ikisi de saf karbon biçimleridir. Bunlar  allotroplarıdır veya yapısal olarak farklı olan, aynı elemanın saf şekilleri. Grafit  çok yumuşak, opak ve metalik siyah renkliyken, pırlanta saydamdır ve bugün bilinen en sert maddedir. Bir mineralin kristal yapısının özelliklerini bu kadar büyük ölçüde değiştirebilmesi ilginçtir!

Pırlantalar orijinal olarak Dünya'nın mantosunda 140 ila 190 kilometre derinliklerde oluşur. Bu derinlikler, 1 milyar yıldan fazla sürecek olan karbon minerallerinin büyümesini sürdürmek için gereken yüksek basınç ve yüksek sıcaklık koşullarını sağlar.  Eski volkanik aktivite alanlarında bulunan ve kimberlit olarak bilinen bir tür volkanik kaya içinde yüzeye getirilirler  . Kimberlit bulmak için en yaygın yer, dağ sıralarının yakınında, dünyanın derinliklerine uzanan dikey şaftlarda bulunur. Bu yüzden dağların yakınında bu kadar çok maden bulursunuz! Colorado'daki Rocky Dağları'nı daha önce ziyaret ettiyseniz, bol bol görmüşsünüzdür!

Pırlantaların ilk olarak 6000 yıl önce Hindistan'daki nehir yataklarında keşfedildiği ve orta çağda ülkeler arasında ticaretinin yapıldığı düşünülüyor. Pırlantanın inanılmaz gücünü ilk fark eden Çinlilerdi ve onu diğer taşları kesmek için kullanmaya başladılar.

Mohs ölçeği, 1822'de Avusturya Friedreich Mohs tarafından mineral tanımlama için bir standart olarak geliştirilen bir sertlik derecelendirme sistemidir. Farklı minerallerin çizilmelere dayanma kabiliyetini karşılaştırır. Bu ölçekte, daha yüksek numaralı sert mineraller, daha düşük numaralı olanları çizebilir. Buna göre pırlanta , listelenen bir sonraki en güçlü mineral olan korindondan 4 kat daha güçlüdür  ! 


Gia Uluslararası Pırlanta Sertifikası

1931'de kurulan Gemological Institute of America veya GIA pırlantalar, renkli taşlar ve inciler konusunda dünyanın en önde gelen otoritesidir. Gemoloji alanında araştırma ve eğitime adanmıştır.


GIA, politikalarının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması yoluyla, değerli taş kalitesini doğru ve objektif bir şekilde belirlemek için gereken eğitim, laboratuvar hizmetleri, araştırma ve araçları sağlayarak tüm değerli taş alıcılarını korumaya çalışır.

 

 


GIA'nın daha görünür hizmetlerinden biri, gevşek pırlantaların özelliklerini tanımlamak için pırlanta derecelendirme hizmetleri sunan GIA Laboratuvarı aracılığıyla sağlanmaktadır. GIA tarafından süslü renkli pırlantalar için yayınlanan en kapsamlı rapor, GIA Renkli Pırlanta Derecelendirme Raporudur . Bu rapor, bir pırlantanın potansiyel bir alıcıya doğru bir şekilde temsil edilmesini garanti eden önemli bir araç olarak kabul edilir.


GIA Renkli Pırlanta Not Verme Raporu 0.15 karat ya da daha fazla tartı doğal renkli pırlantalar için verilen (bkz aşağıda kopya), bir renkli pırlanta tam kalite değerlendirmesini sağlar ve aşağıdaki verileri içerir:

Tarih (raporun)

Numarayı bildir

Lazer Yazma Kaydı (istenirse)

Şekil ve Kesim Stili

Ölçümler

Renk Kaynağı (doğal veya işlenmiş),

Renk Derecesi (ton ve süslü renk derecesi),

Renk Dağılımı (renk düzgünlüğü)

Netlik Kılavuzu (GIA Netlik Ölçeğine göre)

Finish (yüzey durumunun kalitesi ve bilgiler, yüzlerle ilgilidir)

Lehçe (yüzeyin genel durumu)

Simetri (pırlantaın ana hatlarının kesinliği ve ayrıca yüzler ile ilgili daha fazla bilgi)

Floresans (pırlantaın gücü ve rengi)

Plotting Diyagramı (taşın şekli ve kesme stiline yakın)

 Sembollerin Anahtarı, GIA Netlik Ölçeği, GIA Renkli Pırlanta Ölçeği, Oran Şeması ve Güvenlik Özellikleri (orijinalliği sağlamak için raporun). İsteğe bağlı bir hizmet olarak, pırlantaın tam renkli bir resmi de dahil edilebilir.

 

Aşağıda, GIA Renkli Pırlanta Derecelendirme Raporu aracılığıyla bir GIA sertifikasının nasıl okunacağını öğrenin: 

 

Renkli pırlanta Derecelendirme raporu

 

GIA ayrıca renkli bir pırlantanın renk derecesini ve Menşeini tanımlayan ve aşağıdaki verileri içeren GIA Renkli Pırlanta Tanımlama ve Menşe Raporu'nu ( AKA "Yalnızca Renk" sertifikası ) sunar:

Tarih (raporun)

Numarayı bildir

Lazer Yazma Kaydı (istenirse)

Şekil ve Kesim Stili

Ölçümler

Renk Kaynağı (doğal veya işlenmiş)

Renk Derecesi (ton ve süslü renk derecesi)

Renk Dağılımı (rengin düzgünlüğü).

 GIA Renkli Pırlanta Tanımlama ve Menşe Raporu (Yalnızca AKA Renkli raporu)

''GIA Renkli Pırlanta Tanımlama ve Menşe Raporu (Yalnızca AKA Renkli raporu)''

 

Lütfen, GIA'nın , GIA web sitesinde bir " GIA Renkli Pırlanta Tanımlama ve Menşe Raporu " (Yalnızca Renk raporu), buradaki . Bu hizmet şu anda 1 Ocak 2000'den sonra yayınlanan tüm GIA Derecelendirme raporları için mevcuttur. Raporun tarihi 1 Temmuz 2010'dan sonra ise, raporun PDF sürümü görüntülenebilir veya indirilebilir.

GIA Renkli Pırlanta Derecelendirme Raporları, sentetikler, taklitler, takılı pırlantalar veya çatlak doldurma veya kaplama gibi kararsız işlemlerden geçmiş olanlar için yayınlanmamaktadır. Raporda başka muameleye dair herhangi bir kanıt belirgin bir şekilde açıklanmıştır.


Renkli pırlantalar için GIA renk derecelendirme sistemi dünya çapında kullanılmaktadır ve Blue Hope, Dresden Green ve Hancock Red gibi en ünlü renkli pırlantaların çoğuna uygulanmıştır .


Bir pırlanta rapor numarasıyla yazıldığında, bu, satın alınan pırlantanın raporda belgelenen pırlanta olduğuna dair reddedilemez ve ebedi kanıt sağlar. Bu sadece süslü bir renkli pırlanta satın alırken güvenliği sağlamakla kalmaz, aynı pırlanta satmak istediğinizde büyük bir satış noktasıdır.


Eşlik eden bir GIA Renkli Pırlanta Derecelendirme Raporu tarafından onaylanan GIA'nın etkisi, süslü bir renkli pırlantaya yatırım yapma kararının gönül rahatlığıyla alınabilmesini sağlar. Dünyanın önde gelen uzmanları, ilgili pırlantayı objektif bir temelde değerlendirmiş ve özelliklerini belirlemiştir. Bu, en iyi donanımlı laboratuarlarda şeffaf ve homojen bir şekilde sağlanır ve bir pırlanta satın alırken güven sağlar. 

 

Önceki bir makalede - Renkli Pırlantaların GIA Sertifikasyonu - Amerika Gemological Enstitüsü ve GIA Renkli Pırlanta Derecelendirme Raporu'nun arka planı sağlandı. Bu rapor, alıcılara pırlanta endüstrisindeki en saygın otoritelerden biri tarafından objektif olarak değerlendirilen bir taş satın aldıklarına dair güvenlik ve iç huzuru sağladığından, renkli bir pırlanta satın almanın ayrılmaz bir parçası olmalıdır.


Bu makale serisi, alıcıları GIA Renkli Pırlanta Derecelendirme Raporunda verilen çok sayıda önemli bilgiyi tam olarak nasıl kullanacakları ve analiz edecekleri konusunda daha fazla eğitmeyi amaçlamaktadır. Renkli pırlanta alıcılarının bilinçli bir satın alma kararı vermesini sağlamak için rapordaki alanların mantıksal ve derinlemesine bir açıklaması sağlanmıştır.


Aşağıda GIA Renkli Pırlanta Derecelendirme Raporunun bir kopyası bulunmaktadır . Bu belge şimdi bir kullanıcının burada bulunan bilgileri en iyi şekilde kullanmasını sağlayacak bir formatta açıklanacaktır.

  "Renkli Pırlanta Raporu" nun GIA taraması (AKA tam raporu)

 "Renkli Pırlanta Raporu" nun GIA taraması (AKA tam raporu)''

 

Rapor aşağıdaki bölümlere ayrılabilir:

Genel bilgi

Not Verme Sonuçları

Ek Not Verme Bilgileri

Referans Diyagramlar

Ölçek Referansları

Barkod, Sorumluluk Reddi ve Güvenlik Özellikleri

 

Genel bilgi Pırlanta Nedir

GIA ile ilgili genel bilgiler, GIA antetli kağıdı, raporun hazırlandığı GIA Laboratuvarının adresi ve iletişim bilgileri, diğer GIA Laboratuvarlarının listesi ve GIA web sitesi adresi dahil olmak üzere raporun üst kısmında görüntülenir.


Bu bilgilerin altında raporun adı, yani Renkli Pırlanta Derecelendirme Raporu ve ardından aşağıdaki veriler yer alır:

 

 

•  Tarih - bu, taşın derecelendirildiği değil, raporun yazdırıldığı tarihi ifade eder. Yukarıdaki örnekte tarih 06 Mayıs 2010'dur .


•  Şekil ve Kesme Stili - bu, pırlantanın ana hatlarını, yani şeklini ve fasetlerin düzenlendiği modeli, yani kesme stilini tanımlar . Yukarıdaki örnekte, şekil Tampon ve kesme stili Modifiye Parlak şeklindedir .

Bir pırlantanın şekli kemerinin dış hatlarını tanımlar ve şunları içerir: Yuvarlak, Oval, Parlak, Asscher, Markiz, Prenses, Zümrüt, Armut, Kalp ve Yastık. Bu liste, günümüzün lazer kesim ekipmanındaki ilerlemelerde, özel kesimler kendi markaları altında lisanslı şirketler tarafından yapıldığı için kapsamlı değildir, örneğin Hearts On Fire Diamond ve Asscher Cut.

 

Bir pırlantanın kesim stili, yontma tipini tanımlar ve şunları içerir: Fasetlerin üçgen ve uçurtma şeklinde olduğu Yuvarlak Kesim; Eğimli, dört kenarlı yüzeylerin masanın altında kesildiği ve pırlantanın kemerine paralel ilerlediği Adım Kesme; Zümrüt Kesimler, köşeleri kırpılmış, basamaklı kesimlerdir; ve yan yana veya kıymetli taşın farklı alanlarında hem parlak hem de aşamalı kesim tekniklerinden yontma unsurları içeren Karışık Kesimler - bu renkli pırlantalar için çok popüler bir tekniktir.

 

•  Ölçümler - en yakın yüzde birine yuvarlanmış pırlantanın milimetre cinsinden boyutları. Yuvarlak bir kesme taş için ölçüm "minimum çap - maksimum çap x derinlik (kesimden masaya)" şeklindedir. Süslü pırlantalar için ölçü "uzunluk x genişlik x derinliktir (kesimden masaya)". Yukarıdaki örnekte ölçüm 6.74X 5.82 x 3.70 mm'dir .


•  GIA Rapor Numarası - belgenin sol tarafında dikey olarak görüntülenen numara benzersiz pırlanta kimlik numarasıdır. Laboratuvar bu rapordaki tüm verilerin dahili bir kopyasını tutar ve bu numaraya göre kataloglanır. Yukarıdaki örnekte, GIA Rapor numarası 1126068331'dir.


•  Lazer Yazma Kaydı - örneğimizde gösterilmemiştir, bir pırlanta alıcısı için mevcut bir seçenek, mikro lazer ile pırlanta üzerine GIA Rapor numarasının yazılmasıdır. Bu, raporda açıklanan pırlantanın satın alınan pırlantalar aynı olduğunun reddedilemez bir kanıtıdır.

 

Önceki bir makalede - Renkli Pırlantaların GIA Sertifikasyonu - Amerika Gemological Enstitüsü ve GIA Renkli Pırlanta Derecelendirme Raporu'nun arka planı sağlandı. Bu makale, GIA Renkli Pırlanta Derecelendirme Raporu'nun 2. bölümüdür ve renkli bir pırlanta satın almanın ayrılmaz bir parçası olmalıdır, çünkü alıcılara, biri tarafından objektif olarak değerlendirilmiş bir taşı satın aldıklarına dair güvenlik ve gönül rahatlığı sağlar. pırlanta endüstrisindeki en saygın otoriteler.

 

Not Verme Sonuçları


Genel Bilgilerin altında, aşağıdaki verileri içeren Derecelendirme Sonuçları yer alır:

 

 

•  Karat Nedir - pırlantalar karat cinsinden tartılır. Bir pırlantanın karat ağırlığı, bir karatın en yakın 1 / 1000'ine kadar ölçülür, ancak en yakın 1/100 karat değerine yuvarlanır. Bir karat, bir gramın 1 / 5'ine eşittir. Yukarıdaki örnekte karat ağırlığı 1.22 karattır. Bu, karat ağırlığının 1.085 - 1.089 karat aralığına düştüğü anlamına gelir.

 

Renk - renge ilişkin bilgiler, Köken, Derece ve Dağılım'a göre sınıflandırılır.

 

o Kökeni - pırlantanın renginin doğal mı yoksa işlenmiş mi olduğunu belirtir. Bazen, rengin kökenini belirlemek imkansız olabilir ve bu durumda pırlanta "Belirlenemedi" olarak rapor edilir. Yukarıdaki örnekte kaynak doğaldır.

 

o Derece - Renkli pırlantalar için daha karmaşık kategorilerden biri olan renk derecesi, renk tonu, doygunluk ve tonun bir kombinasyonudur. Ton, rengi, doygunluğu rengin yoğunluğunu ve tonu gölgenin tonunu ifade eder.

 

      Ton - bu, pırlantanın baskın rengidir, yani pembe, yeşil, kırmızı. Bir pırlanta rengi altında maksimum dört ton listelenebilir. Genelde 27 renk fantezi renkli pırlanta olduğu kabul edilir.

 

      Doygunluk - bu, bir pırlantanın renginin gücü veya yoğunluğudur. Mantıksal olarak, güçlü doygunluk daha zengin bir tonla sonuçlanır ve bunun tersi de geçerlidir. Taşın koyu bir renk tonu varsa, doygunluk koyudan derine değişebilir. Taş açık tonda ise, doygunluk pastelden canlıya ve yoğunluğa kadar değişebilir.  Yukarıdaki örnekte, not Fancy Intense Yellow'dur.

      Ton - bu, aydınlatıldığında taşın ne kadar açık veya koyu göründüğünü tanımlar - ton ne kadar yüksekse, renk o kadar koyu olur. Ton, çok açıktan çok açık veya koyu ile çok koyu arasında değişir.

o Dağılım - Bu, standart görüntüleme prosedürleri kullanılarak yüz yukarı bakıldığında pırlanta boyunca renk dağılımının eşitliğini ifade eder. Dağıtım ne kadar büyükse o kadar iyidir. Dağılım "Eşit" - taşın% 50'den fazlasında simetrik, "Düzensiz" - taşın% 50'den fazlasında asimetrik veya soluk, çok hafif ve hafif dereceler için "Uygulanamaz" olarak kategorize edilir. Yukarıdaki örnekte dağılım Eşittir.

 

o Berraklık Derecesi - bu, bir pırlantanın kapanımlarının (iç özellikleri) ve kusurlarının (dış özellikleri) göreceli yokluğunu değerlendirir. En yüksek Kusursuz (FL) notundan Dahil edilen en düşük nota (I - 1-3 arası bir ölçekte, I3 en düşük olmak üzere) arasında bir ölçekte 11 netlik notu vardır. Netlik derecesi, 10x büyütme altında görülebilen özelliklerin boyutu, yapısı, sayısı, konumu ve rahatlamasına bağlıdır. Yukarıdaki örnekte, netlik derecesi, Kusursuz'dan sonra en yüksek ikinci derece olan VS1'dir. Raporda Açıklık Ölçeğinin bir kopyası sağlanmıştır (bkz. Ölçek Referansları).


 

Ek Not Verme Bilgileri


Not Verme Sonuçlarının altında, aşağıdaki verileri içeren Ek Not Verme Bilgileri yer alır:

 

Bitiş - bitişle ilgili bilgiler Lehçe ve Simetriye göre sınıflandırılır . Bu, kesici ve sanatının pırlantaya kattığı değerdir.


o Cila - Bu, pırlanta yüzeyinin genel durumu veya pürüzsüzlüğü, yani taşın ne kadar dikkatli cilalandığı ve yüzey kusurlarının berraklık derecesini etkilemeye yeterli olup olmadığıdır. Lehçe, Mükemmel ile Zayıf arasında bir ölçekte beş seviyeye göre değerlendirilir. Yukarıdaki örnekte cila Çok İyi .

 

o Simetri - bu, pırlantanın dış hatlarının şekil, yerleşim ve yüz hizalamasına göre belirlenen oranıdır. İki tür simetri dikkate alınır - orantı simetrisi ve faset simetrisi .

 

      Oran Simetrisi - bu, pırlantanın masasının, kesimin, açılarının ve kemerinin, yani pırlantanın dış kısımlarının konfigürasyonu ve dengesidir.

 

      Faset Simetrisi - bu, fasetlerin şekli, yerleşimi ve varlığı veya yokluğu anlamına gelir.

Simetri ayrıca Mükemmel'den Zayıf'a kadar bir ölçekte beş seviyeye göre değerlendirilir. Yukarıdaki örnekte simetri iyidir.

 

 Floresans - Bu ölçü, renkli bir pırlantanın değeri değerlendirilirken çok az bir değere sahip olarak kabul edilir ve esas olarak tanımlama amacıyla kullanılır. Floresan, kısa veya uzun dalgalı ultraviyole ışık altında bakıldığında bir pırlantanın gücünü ve rengini ölçer. Floresans "Yok" dan "Çok Güçlü" ye kadar beş seviyeye göre değerlendirilir, "Güçlü" ve "Çok Güçlü" daha az tercih edilir.

Genel olarak, pembe pırlantalar diğer renklere göre daha güçlü bir flüoresans eğilimine sahiptir. Sonuç olarak, pembe bir pırlanta için güçlü bir floresan derecesi, değerini olumsuz yönde etkilemeyecektir. Bu, çok soluk olan veya hiç flüoresansı olmayan sarı pırlantalarla karşılaştırılabilir. Sonuç olarak, sarı bir pırlantadaki sarı floresan taşın rengini yoğunlaştırır. Bu aynı zamanda eşleşen renk floresansına sahip yeşil ve turuncu pırlantalar için de geçerlidir.

 Yukarıdaki örnekte floresan Yoktur.

 

Yorumlar - raporda başka şekilde temsil edilmeyen ancak not veren kişinin ilgili olduğunu düşündüğü ek tanımlayıcı özellikleri veya özellikleri içerir.

 

Referans Diyagramlar, Pırlanta Nedir

 

Ek Not Verme Bilgilerinin ardından Referans Diyagramlar gelir. Referans diyagramları, Çizim Diyagramlarını ve Oran Diyagramını içerir . Sembollerin Açıklaması komplo şemalar aşağıda yer almaktadır. Sayfanın solundaki iki diyagram olan çizim diyagramları, pırlantanın yaklaşık bir şeklini ve kesim stilini oluşturur. Semboller, bir netlik özelliğinin türünü, konumunu ve yaklaşık boyutunu belirtir.


 

Semboller Anahtarı listeleri, varsa karakteristikleri ve semboller, çizim şemasında gösterilen.


Çizim diyagramlarının sağında bulunan oran diyagramı, pırlantanın gerçek oranlarının bir temsilidir ve aşağıdaki özellikleri gösterir:

 

Tablo - masa pırlantanın en büyük yüzüdür ve pırlantanın büyük düz tepesidir. Tablo için yüzde rakamı, tablonun pırlantanın çapına oranını temsil eder. Bu tablonun hesaplama yöntemi, pırlantanın yuvarlak veya süslü olması durumunda farklılık gösterir. Yukarıdaki örnekte tablo yüzdesi% 64'tür.

 

Kuşak - kuşak, bir pırlantanın tüm dış kenarının etrafından geçen dış banttır. Pırlantanın en geniş kısmıdır ve masayı köşkten ayırır. Kuşak, "Aşırı ince" den "Aşırı kalın" a kadar sekiz seviyeye göre derecelendirilir. Bir kuşağın kalınlığı dalgalanırsa, minimum ve maksimum kalınlığı / inceliği temsil eden iki seviye listelenebilir. Kuşak kalınlığı bir taşın değeri üzerinde büyük bir belirleyici değildir, ancak genel bir kural olarak daha ince bir kuşak tercih edilir; özellikle yuvarlak pırlantalar için. Yukarıdaki örnekte kuşak Orta-Kalındır.

Köşk - köşk, pırlantanın kemerin altındaki alt kısmıdır. Pavyonun yüksekliği, pırlantanın genel parlaklığına büyük ölçüde katkıda bulunur. Pırlantanın geri kalanıyla orantılı olarak çok uzun veya çok sığ olmamalıdır. Eğer öyleyse, ışık taşta "tutulmaz" ve sonuçta daha mat görünümlü bir pırlanta elde edilir. Kemerin altındaki uzunluğun pırlantanın toplam yüksekliğine bölünmesiyle ölçülür.

Külah Ucu- Pırlanta sivri ucunda çok küçük bir yönüdür. Küp, "Yok" dan "Çok Büyük" e kadar sekiz seviyeye göre derecelendirilir. Küvet büyük veya çok büyükse, masadan çıplak gözle görülebilir ve genellikle pırlantanın değerinde bir düşüşe neden olur.  Yukarıdaki örnekte, külah ucu Yoktur . Bu neredeyse her zaman değerlendirmedir.

 

 

Ölçek Referansları

İnsanların raporu okumasına yardımcı olmak için iki ölçek görüntülenir - GIA Netlik Ölçeği ve GIA Renkli Pırlanta Ölçeği.

GIA Clarity Scale - bu ölçek, GIA Clarity derecelerini ve bunların GIA Pırlanta Derecelendirme Sistemindeki göreceli konumlarını gösterir. Pırlanta derecelendirme ölçeği, aşağıdaki tabloda gösterildiği gibi altı kategoriye ve on bir sınıfa ayrılmıştır.

https://www.thedesigndiamond.com/

 

 GIA Renkli Pırlanta Ölçeği - bu ölçek (aşağıda resmedilmiştir) renk uzayında ton ve doygunluğun birleşik etkisini tanımlamak için kullanılan GIA fantezi dereceli terimlerin genel ilişkisini gösterir. Aşağıdaki terimler renk sınıfında kullanılabilir: Soluk, Açık, Çok Açık, Süslü, Süslü Işık, Süslü Yoğun, Süslü Canlı, Süslü Koyu ve Fantezi Derin.

 

 https://www.thedesigndiamond.com/

Barkod, Sorumluluk Reddi ve Güvenlik Özellikleri:

Raporun sağ tarafında yatay olarak gösterilen bir barkoddur. Bu, rapor hazırlama sırasında pırlantanın ve ilerlemesinin GIA Laboratuvarı aracılığıyla izlenmesi için dahili amaçlar için kullanılır. Bu numara GIA Rapor Numarasından farklıdır. 

Barkodun altında GIA sorumluluk reddi beyanı ve ardından GIA hologramı bulunur - raporun sahtecilikten gerçek ve güvenli olmasını sağlayan çok sayıda güvenlik özelliğinden biri. Diğer güvenlik özellikleri arasında bir güvenlik ekranı, mikro baskı hatları ve kimyasal duyarlılık bulunur.


Sonuç, Pırlanta Nedir

GIA Renkli Pırlanta Derecelendirme Raporu, fantezi renkli pırlantanın tüm potansiyel alıcıları tarafından amaçlandığı şekilde kullanılmalıdır - söz konusu pırlanta için yetkili, objektif, değerlendirme. Bununla birlikte, bu makale dizisini okuduktan sonra aşikar olması gereken, süslü bir renkli pırlanta satın alırken göz önünde bulundurulması gereken çok sayıda öznel önlem olduğu, mükemmel taşınızın orada bulunmayı beklediğidir.