The Design Diamond
Sepetim

Pırlanta Nasıl Temizlenir, Pırlanta Temizliği ve Bakım Yöntemleri Nelerdir

17 May Pırlanta Nasıl Temizlenir, Pırlanta Temizliği ve Bakım Yöntemleri Nelerdir
Yazarı The Design Diamond 0 Yorumlar 189 Görüntüleme Sayısı

Pırlanta Nasıl Temizlenir, Pırlanta Temizleme ve Bakım Yöntemleri Nelerdir


Pırlanta takılarınızı nasıl temizlemelisiniz?

Pırlanta takılar değer verdiğiniz bir şeydir, bu yüzden elbette zaman zaman temizleyerek en iyi şekilde görünmesini sağlamak istersiniz. Mücevherlerinize arada bir evde temizlik yapmak, satın aldığınız gün olduğu kadar parlak ve güzel görünmesini sağlayabilir. 

Profesyonel Bakım: En sağlıklı yöntem budur. Mücevherlerinizin üzerindeki tırnakların eğilmediğinden veya gevşemediğinden emin olmak için zaman zaman uzman bir personele kontrol ettirmeniz faydalı olacaktır.


Pırlanta Temizliği ve Bakımı YAPILMASI GEREKENLER 


1.Sabun ve Su Temizleme Yöntemini Kullanın 

Pırlanta takılarınızın biraz soluklaştığını veya donuklaştığını fark ederseniz, basit sabun ve su yöntemini kullanarak evde kolayca temizleyebilirsiniz: 

Takılarınızı Evde Sabun ve Su ile Güvenle Nasıl Temizlersiniz?

Adım 1: Bir kasede ılık su ve sabun solüsyonu yaparak başlayın. Standart bulaşık sabunu, solüsyonunuz için en iyi sabun seçeneğidir. Takılara zarar verebilecek ağartıcı içermeyen veya mücevherlerinizde bir film bırakabilecek nemlendirici bileşenler kullandığınızdan emin olun. 

Adım 2: Pırlanta takılarınızı kasenize yerleştirin ve yaklaşık 20 dakika bekletin. 

Adım 3: Takılarınızı çıkarın ve yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla nazikçe fırçalayın. 

Adım 4: Mücevherinizi suyla durulayın. Mücevherinizi üzerinde tuttuğunuz herhangi bir tahliyeyi kapatmayı unutmayın, böylece bir boruya düşürme riskine girmezsiniz! 

Adım 5: Takılarınızı yumuşak bir bezle kurulayın veya havayla kurumaya bırakın. Mücevherlerinizi kurutmak için kağıt havlu kullanmayın, çünkü bunlar çok sert olabilir ve değerli metalleri çizme potansiyeli olabilir. 

Adım 6: Mücevherinizin hala biraz kirli olduğunu düşünüyorsanız, 1'den 5'e kadar olan adımları tekrarlayın. 

Bu yöntemi kullanarak Pırlanta takılarınızı ne sıklıkla temizlemeniz gerektiğini merak ediyor musunuz? Genelde, günlük Pırlanta küpeler veya nişan yüzüğü gibi sıkça aşınmış parçaları evde ayda bir kez temizlemenizi öneririz. Ardından, daha az aşınmış parçalar için, mücevherlerinizin donuk veya sönük görünmeye başladığını düşündüğünüzde bu yöntemi kullanın. 


2. YAPIN: Bazı Ürünleri Uygularken Takılarınızı Çıkarın 

Pırlanta takılar, biriken toz, kir ve cildimizin doğal yağları nedeniyle donuk veya kirli olabilir. Ancak birçok yaygın cilt bakımı veya güzellik ürününün geride bıraktığı kalıntıdan da çok hızlı bir şekilde kirlenmeye başlayabilir. Güneş kremi, parfüm, losyon ve saç spreyi gibi şeyler mücevherlerinizde çirkin bir film bırakabilir. Bu nedenle mücevherlerinizin hızlı bir şekilde kirlenmesini önlemek için, bu tür ürünleri uygulamadan önce daima çıkarın. 


3. YAPIN: Takılarınızı Güvenle Saklayın 

Pırlanta takılarınızı takmadığınız zamanlarda, kaybolmayacağı, kirlenmeyeceği veya hasar görmeyeceği güvenli bir yerde saklamanız önemlidir. Mücevherlerinizi her çıkardığınızda aynı yere yerleştirerek (mücevher kutusu veya orijinal kutusu gibi), onu güvende tutmaya ve üzerinde toz birikmemesine yardımcı olabilirsiniz. 

Ek olarak, Pırlanta mücevherlerinizi diğer mücevherlerinizden ayrı bir yerde (veya ayrı bir bölmede) saklamak isteyebileceğinizi de belirtmek isteriz. Pırlantalar çok serttir, bu da onları oldukça dayanıklı kılar. Bununla birlikte, bir Pırlantanın sertliği, mücevher kutunuzdaki değerli metalleri veya diğer değerli taşları potansiyel olarak çizebileceği anlamına gelir. Pırlantalı mücevherleri inci ve opal takıların yanında saklamamanızı özellikle belirtmek isteriz çünkü bu değerli taşlar oldukça narindir. Daha kırılgan mücevherleri, Pırlanta mücevherlerinizden uzakta, yumuşak bir kumaş kese veya kumaş kaplı bir kutu içinde saklamayı düşünün.


Pırlanta Temizliği ve Bakımı YAPILMAMASI GEREKENLER 4. YAPMAYIN: Takılarınızı Temizlemek için Sert Kimyasallar Kullanmayın 

Bazen insanlar mücevherlerini temizlemek için sert ürünler kullanma eğilimindedir ancak bunu denememenizi şiddetle tavsiye ederiz! Sert kimyasallar ve fiziksel eksfolyantlar, değerli metallere ve bazı değerli taşlara kolayca zarar verebilir.

Cam temizleyicileri, pencere temizleyicileri ve ağartıcı içeren herhangi bir temizleyici gibi mücevherlere kolayca zarar verebilecek sert kimyasallar içeren birçok yaygın ev temizlik ürünü vardır. Mücevherlerinizin kazara hasar görmesini önlemek için, güvenli bir şekilde oynamanızı ve mücevherlerinizi temizlemek için asla sert kimyasal ürünler veya aşındırıcı maddeler kullanmamanızı tavsiye ederiz. 


5. YAPMAYIN: Evde Ultrasonik Takı Temizleyicileri Kullanmayın 

Parlaklıklarını geri kazanmak için ultrasonik bir temizleyici kullanmayın. 

Ultrasonik takı temizleyicileri, mücevherlerinizi titreşim yoluyla temizlemek için tasarlanmıştır. Ve bu makineler takı temizleme hedeflerini gerçekleştirirken bazen takılara da zarar verebilirler. Bu makineler titreştiğinde, takı uçlarını gevşetmeye başlayabilirler ve bu da sizi bir taşı kaybetme riskiyle karşı karşıya bırakır.

Bu nedenle, ultrasonik takı temizleyicileri mücevherlerinizi etkili bir şekilde temizleyebilse, mücevherlerinize zarar verme riski nedeniyle bunları kullanmamanız konusunda sizi uyarıyoruz. Bize göre, bu makineler riske değmez, özellikle de mücevherlerinizi sadece yukarıda özetlediğimiz sabun ve su yöntemini kullanarak kolayca, etkili ve güvenli bir şekilde temizleyebileceğiniz için. 

 

6. YAPMAYIN: Pırlantalı Takılarınızı Uyumak için Takın veya Lavaboda Çıkarın

Mücevherinizi yatmadan önce dikkatlice çıkararak Pırlanta küpelerinizi ve diğer Pırlanta takılarınızı güvende ve hasarsız tutun . 

Son olarak, Pırlanta takılarınızın kaybolmasını veya hasar görmesini önlemek için, uyku vakti rutininizi uygularken dikkatli olmanızı öneririz. 

Öncelikle, mücevherlerin, hatta Pırlanta mücevherlerin bile uyumadan önce çıkarılması gerektiğini unutmayın. Pek çok insanın Pırlanta küpeler, veya Pırlanta nişan yüzüğünü uyumak için takmanın uygun olduğunu düşündüğünü biliyoruz, çünkü bu rahatsız edici olmayabilir ve Pırlantalar çok dayanıklıdır. Ancak, Pırlanta küpeler ayarları ve nişan yüzüğünüzün ayarı bazen onları uyumak için takarsanız zarar görebilir. Pırlantalarınızı uyumak için takarsanız hasar görme olasılığı düşük olsa da, değerli metaller başka bir hikaye. Uyurken değerli metallere baskı uygulamak bazen takılarınızın ayarlarına zarar verebilir, uçları gevşetebilir veya küpe direklerini ve desteklerini bükebilir. 

İkincisi, mücevherlerinizi geceleri çıkarırken, bunu bir lavabo (veya herhangi bir kanalizasyon) üzerinde yapmamanız gerektiğini bilin. Çoğu insan yatmaya hazırlanırken banyoda mücevherlerini çıkarır. Ancak bundan kaçınmanızı ve bunun yerine mücevherlerinizi lavabolardan ve küvetlerden uzağa götürmenizi öneririz, çünkü bir pırlanta saplama veya Pırlanta yüzük atmak çok kolaydır

Yorum Yap