Pırlanta Nasıl Anlaşılır Sahte Pırlanta Nasıl Anlaşılır


Sahte Pırlantaları Bulmanın 7 Yolu


Hiç satın aldığınız bir pırlantanın sahte olduğundan şüphelendiniz mi veya pırlanta mücevherlerinizin gerçek olup olmadığını merak ettiniz mi? Taş GIA veya HRD’ den bir sertifika ile geldiyse, yasal olduğundan emin olabilirsiniz. Ancak, pırlanta bir hediye veya miras ise ve sertifikanız yoksa, sahte pırlanta mı gerçek pırlanta mı olduğunu merak etmekte haklısın peki Pırlanta Nasıl Anlaşılır Sahte Pırlanta Nasıl Anlaşılır?

Şüphe duyduğunuz bir taşınız varsa, işte sahte pırlanta mı gerçek pırlanta mı sorusunu kontrol etmenin 7 yolu.

1. Büyütme Testi

2. Sis Testi

3. Siyah Işık Testi

4. Gazete Testi

5. Sıcaklık Testi

6. Su Testi

7. İletkenlik Testi


Çizilme testini denemeli misiniz?


İnsanlar eskiden bir pırlantayı test etmenin en kolay yolunun "çizik testi" olduğunu düşünürdü. Test, gevşek taşı bir aynaya basitçe çizmektir. Buradaki fikir, taş aynayı çizecek kadar sertse, muhtemelen bir pırlanta olmasıdır.

Ancak Mohs ölçeği açısından bu test yanlıştır. Mohs ölçeği, mineral sertliğinin bilimsel bir ölçümüdür. Cam 5.5 ve en sert mineral olan pırlanta 10'dur. Yani gerçek pırlantalar bir aynayı çizecektir. Öte yandan, kuvars (7), mozanit (9.25) ve kübik zirkonya (8) da öyle. Mozanit ve kübik zirkon nişan yüzükleri neredeyse pırlanta meslektaşları kadar serttir. 

İyi yapılmış sentetik pırlantaların çoğu, yalnızca çizik testini kullanırsanız orijinal görünecektir. İşte daha güvenilir sonuçlara sahip diğer bazı testler.


1. Biraz fazla mükemmel: Büyütme Testi

Neye ihtiyacın var:

10X veya daha yüksek büyütmeli bir büyüteç

Bildiğin bir pırlanta gerçek

Şüpheli sahte pırlanta  

Nasıl çalışır, Pırlanta Nasıl Anlaşılır Sahte Pırlanta Nasıl Anlaşılır?

Önce mikroskop altında şüpheli sahte pırlantaya bakın. Ardından gerçek pırlantaya ba?kın ve farklılıkları karşılaştırın. Gerçek pırlanta,  kapanımlar olarak bilinen bazı iç veya dış kusurlara sahip olacaktır . Sahte pırlanta kübik zirkonya veya mozanit ise, iç kusurları olmayacak ve muhtemelen dış kusurları da olmayacaktır.

Bunun nedeni, gerçek pırlantaların yeryüzünde oluşan doğal kayalar olması, kübik zirkonya ve mozanitin ise laboratuvarlarda yetiştirilmesidir. Pırlantaların şekillendirme sırasında maruz kaldığı tüm çevresel baskılara maruz kalmazlar, bu yüzden gerçek bir pırlantayı tanımlayan garip tuhaflıklara sahip değiller.

Uyarılar:

İmitasyon pırlanta karşılaştıracak gerçek bir pırlantanız yoksa, yerel kuyumcunuza gitmelisiniz . 

Şüpheli taşınız yasal olursa ve İçten Kusursuz veya Kusursuz netlik derecesine sahipse , herhangi bir iç kusur görmezsiniz.   Bunlar en nadir ve en pahalı pırlanta berraklık dereceleridir ve bu kadar yüksek kalitede bir pırlanta, bir hatıra parçası olmadığı sürece, sertifikalı olmaması muhtemeldir.

 

2. Isıyı korur: Sis Testi

Neye ihtiyacın var:

Kendin

Şüpheli sahte pırlantaya

Nasıl çalışır, Pırlanta Nasıl Anlaşılır Sahte Pırlanta Nasıl Anlaşılır?

Nispeten serin bir yere gidin ve taşa sıcak hava üfleyin. Taşı ılık nemli havayla çevrelemeye çalışıyorsunuz. Gerçek Pırlanta ısıyı iyi tutmadığından, nefesiniz yüzeyinde sis oluşturmaz. Ancak aynanız, güneş gözlükleriniz veya cep telefonu ekranınız gibi bir parça mozanit hızla buğulanacak.

3. Parlamıyor: Siyah Işık Testi

Neye ihtiyacın var:

Güçlü bir UV ışığı

Şüpheli sahte pırlantaya   

Nasıl çalışır, Pırlanta Nasıl Anlaşılır Sahte Pırlanta Nasıl Anlaşılır?

Pırlantayı UV ışığının altında tutun ve rengin hiç değişip değişmediğine bakın. Pırlanta mavimsi bir parıltı yayıyorsa, büyük olasılıkla gerçek bir pırlantadır.

Uyarılar:

 Gerçek pırlantalardaki floresanın çalışma şekli nedeniyle  bu test kesin değildir. Bazı gerçek pırlantalarda floresans olmadığından, gerçek olsa bile mavi bir parıltı görmezsiniz. En kesin cevabı almak için, onu profesyonel bir kuyumcuya götürmelisiniz.  

 

4. Tam içini görebilirsiniz: Gazete Testi

Neye ihtiyacın var:

Gazete

Şüpheli sahte pırlantaya 

Nasıl çalışır, Pırlanta Nasıl Anlaşılır Sahte Pırlanta Nasıl Anlaşılır?

Taşı gazetenin üstüne yerleştirin ve sayfadaki kelimeleri okuyup okuyamayacağınıza bakın.

İyi kalitede gerçek bir pırlanta, ışığı o kadar yoğun bir şekilde kırar ki, içinden göremezsiniz. Öte yandan, kübik zirkonya daha şeffaftır ve içini görebileceksiniz.

Uyarılar:

Taş nispeten küçükse (yarım karattan az) veya bir mücevher parçası içine yerleştirilmişse, bu test daha az güvenilirdir. görüşünüzü engelleyebilir.


5. Sıcağa dayanamaz: Mum / Çakmak Testi

Neye ihtiyacın var:

Çakmak veya mum alevi

Bir bardak çok soğuk su

Taşı tutmak için bir cımbız

Şüpheli sahte pırlantaya (gerçek bir mücevher parçasıysa bunu yapmayın!)    

Nasıl çalışır, Pırlanta Nasıl Anlaşılır Sahte Pırlanta Nasıl Anlaşılır?

Şüpheli sahte pırlantayı cımbızla tutarak çakmak veya mum alevi üzerinde yaklaşık 30-45 saniye ısıtın. Ardından hemen buzlu suya bırakın. Gerçek pırlanta, bu aşırı sıcaklık değişimine tepki vermeyecektir (son derece güçlü malzemeden yapılmıştır). Bununla birlikte, birçok sahte pırlanta - cam, kübik zirkon veya kuvarsdan yapılanlar da dahil olmak üzere - bu test sırasında kırılacak veya parçalanacaktır.

Uyarılar:

Taşınız bu testten sağ çıkarsa, tebrikler! Ancak daha sonra alevden kalan külü temizlemek için hazırlıklı olun. En hızlı yol, en az 3 dakika ılık su ve diş macunu çözeltisine batırmak ve ardından bir diş fırçasıyla nazikçe fırçalamaktır. Ve durulamayı unutma!


6. Yüzer: Su Testi

Neye ihtiyacın var:

Bir bardak su

Şüpheli sentetik pırlanta  

Nasıl çalışır, Pırlanta Nasıl Anlaşılır Sahte Pırlanta Nasıl Anlaşılır?

Şüpheli sahte pırlantayı suya atmanız yeterlidir. Sahte pırlantalar çok yoğun olduğu için, bir bardak suya düştüklerinde dibe batmaları gerekir. Pek çok sahte pırlanta - cam ve kuvars dahil - daha az yoğun oldukları için yüzer veya o kadar çabuk batmaz.

Uyarılar:

Bu test kusursuz değildir. Büyük kübik zirkonya ve mozanit parçaları, pırlanta kadar yoğun olmasalar bile, yeterince ağırlarsa oldukça hızlı bir şekilde batabilir.

 
7. Elektriğe dirençlidir: İletkenlik Testi

Neye ihtiyacın var:

Bunun için evi terk etmen gerekecek. Taşınızı yerel bir kuyumcuya götürün.  

Nasıl çalışır, Pırlanta Nasıl Anlaşılır Sahte Pırlanta Nasıl Anlaşılır?

Pırlantalar hakkında pek fazla insanın bilmediği bir şey elektriğe direnmeleridir. Taşınızın pırlanta mı yoksa mozanit mi olduğundan emin değilseniz, elektrik iletkenliği için gevşek bir taşı test etmek özellikle yararlıdır. Mozanit (eğer iyi yapılmışsa) aynı ısı iletkenliğine sahip gerçek bir pırlantadan ayırt etmek son derece zor olabilir. Bununla birlikte, farkı anlamanın nispeten basit bir yolu, mozanitin elektriği ileteceği, ancak doğal bir pırlantanın iletmeyeceğidir.

Günümüz pırlanta pazarında mozanitin yükselişiyle birlikte, kuyumcuların çoğunun laboratuvarda oluşturulan gerçeği belirlemek için ellerinde bir elektrik test aracı var.