Pırlanta ve Elmas Sözlüğü

 1. 14kt altın - 14kt altın olan  mücevherler% 58,3 altındır. 14 birim altın ve 10 birim ek metal içerir.
 2. 18kt altın - 18kt altın olan  mücevherler% 75 altındır. 18 kısım altın ve 6 kısım ilave metal içerir.
 3. 4 Cs -  4 C (Kesim, Karat, Renk ve Berraklık) bir elmasın kalitesini değerlendirmenin bir yoludur. 
 4. AGS -  altlıklar  Amerikan Gem Derneği. AGS, elmasların derecelendirilmesinde liderdir.
 5. Alaşım -  Renk ve dayanıklılık gibi özelliklerini değiştirmek için değerli bir metale eklenen bir baz metal. Yaygın alaşımlar arasında bakır ve gümüş bulunur.
 6. Ametist -  Yarı değerli bir mor taş. Çeşitli kuvars.
 7. Yıldönümü yüzüğü -  Yıldönümü hediyesi olarak verilen yüzük. Sonsuzluk yüzükleri popüler yıldönümü yüzükleridir.
 8. Antik -  Yaklaşık 100 yaşında veya daha eski olan mücevherler.
 9. Art deco -   1920'lerden kalma bir stil. Art deco takılarda geometrik şekiller ve beyaz metaller bulunur.
 10. Asscher kesim -  Tabloda görünen "X" ile tanınan kare şekilli, adım kesim elmas. 
 11. Baget -  Baget pırlanta, adım adım kesilmiş bir elmastır, yani ışıltıdan ziyade netlik için kesilmiştir. Baget elmasları genellikle düz veya konik uçlu dikdörtgen şeklindedir. Nişan yüzüklerinde vintage bir görünüm oluşturmak için sıklıkla yan taş olarak kullanılırlar.
 12. Bileklik - Tokası olmayan sert bir bileklik.
 13. Çubuk ayarı -  Taşın her iki tarafında dikey metal çubuklarla bir elmas sabitleyen bir ayar.
 14. Eğimli kenar - Eğimli kenarlı  halkalar üstte düzdür ve açılı bir kenara sahiptir.
 15. Çerçeve ayarı -  Tırnaklar yerine sabitlemek için taşın etrafında metal bir daire kullanan bir ayardır. En güvenli ayardır.
 16. Leke -  Kusur, elmasın dışındaki kusurdur.
 17. Mavi safir -  Mohs sertliği 9 olan değerli bir taştır. Safir birçok renkte gelebilirken, mavi safir en çok bilinen renktir.
 18. Mavi topaz -  Bu yarı değerli taş, 8'lik bir Mohs sertliğine sahiptir. Doğal olarak oluşan mavi topaz nadir olduğundan, taş genellikle mavi tonunu elde etmek için işlenir.
 19. Gelin seti - Düğün seti olarak  da adlandırılan gelin seti, bir nişan yüzüğü ve ona uygun bir alyansdır.
 20. Parlaklık - Elmastan  yansıyan beyaz ışık. 
 21. Parlak kesim -  Maksimum parlaklık elde etmek için 58 façetayla (culeti saymazsanız 57) kesilmiş bir elmas.
 22. Karat (ct) -  Karat, bir elmasın ağırlığının ölçüsüdür. Bir karat 200 miligrama eşittir. Karat, boyutu belirleyen tek faktör olmasa da, boyut (bir elmasın ne kadar büyük göründüğü) ile de ilgilidir.
 23. Katedral ayarı -  Bir katedral ayarı, merkezdeki elması sabitlemek için yavaş yavaş yükselen bir kordona sahiptir. Bu, yapısal dayanıklılık sağlar ve ayrıca elmasın içine daha fazla ışık girmesine izin vererek daha fazla ışıltı yaratır.
 24. Boşluk -  Bu tür bir dahil etme, elmasın yüzeyindeki bir deliktir. Yerleşimine bağlı olarak, bir boşluk taşın genel dayanıklılığını etkileyebilir.
 25. Sertifika -  Bu sertifika, elmasınızın ayrıntılarını ve 4 C'sini listeler. GIA bu belgeye Elmas Derecelendirme Raporu olarak atıfta bulunmaktadır.
 26. Kanal seti -  Kanal seti elmasları bir oluğa yerleştirilir ve bandın kenarlarının basıncıyla yerinde tutulur.
 27. Çip -  Bu tür bir dahil etme, taş yüzeyinde sığ bir girintidir. Bazen bir elmasın kesim işlemi sırasında oluşur.
 28. Sitrin -  Bu popüler yarı değerli değerli taş, sarı ila kırmızı-turuncu olabilir. Mohs sertliği 7'dir.
 29. Netlik -  Netlik, 4 C'den biridir. Bir elmasın kapanımlarını veya bunların eksikliğini ifade eder.
 30. Pençe  tırnağı - Bir pençe tırnağı, taşı sivrilen küçük metal parçalarıyla sabitler. 
 31. Bölünme -  Zayıf atomik bağlar nedeniyle kolayca ayrılabilen bir elmas veya değerli taştaki parçalar. Bir değerli taş kesici, taşı yarılma çizgileri boyunca kesecektir.
 32. Bulutlar -  Bu tür bir dahil etme, büyütme altında bile birbirinden ayırt edilemeyen son derece küçük bir kapanımlar grubudur. Elmasın içinde yarı saydam bir bulut gibi görünürler ve çıplak gözle görülemezler. 
 33. Kobalt -  Bu son derece dayanıklı ve hipoalerjenik metal, gümüş grisi görünümündedir ve alyanslar için harika bir seçimdir.
 34. Kokteyl yüzüğü -  Bir kokteyl yüzüğü, dramatik bir görünüm için büyük bir orta sese sahiptir. Genellikle resmi durumlar için tasarlanmıştır. 
 35. Renk -  4 C'den biri. "Renk" aslında bir elmasın ne kadar az rengi yansıttığını gösterir. Renk derecelendirme ölçeği "D" (tamamen renksiz) ile "Z" (sarı veya kahverengi) arasında değişir.
 36. Rahat kullanım -  Rahat bir uyum halkası, kullanım sırasında tahrişi önlemek için yuvarlak bir iç kısma sahiptir. 
 37. Taç -  Taç, pırlantanın kemerin üzerinde oturan her şeyi kapsayan kısmıdır.
 38. Kristaller -  Bu dahil etme, oluşum sırasında elmas içinde sıkışan diğer minerallerin kristallerinden oluşur.
 39. Kübik Zirkonya -  Kübik Zirkonya, Mohs ölçeğine göre 8,5 sertliğe sahip insan yapımı bir elmas simülanttır. Ritani kübik zirkonya satmaz. 
 40. Kesim, elmas pavyonunun en alt kısmıdır. Bu ya bir nokta ya da küçük bir boyuttur.
 41. Yastık kesimi - Yastık kesim  elmas, kavisli köşeleri ve yumuşak, eski faset desenleriyle kare veya dikdörtgen şekle sahiptir.
 42. Kes -  4C'lerden biri. Kesim, elmasın oranlarının ve simetrisinin kalitesini ifade eder. Daha yüksek kesim derecesine sahip bir elmas daha fazla ışıltı üretecektir.
 43. Derinlik -  bir elmasın yukarıdan aşağıya ölçülmesi (tablosu culet'e).
 44. Elmas Derecelendirme Raporu -  GIA tarafından verilen bu sertifika, elmasınızla ilgili tüm ayrıntıları açıklar.
 45. Dağılım -  Bir değerli taşta ateş oluşturan ışığın ayrılması.  
 46. Çift tırnak -  Aynı boyut ve şekle sahip yan yana iki tırnak taşı sabitler.
 47. Zümrüt kesim -  Zümrüt kesim pırlanta, Art Deco tasarımlarını çağrıştıran dikdörtgen şekilli adım kesim pırlantadır. Bu şekil, ışıltıdan çok netliğe odaklanır.
 48. Nişan yüzüğü - Nişan yüzüğü  , evlenme taahhüdünü sembolize eder ve sol elin yüzük parmağına takılır.
 49. Gravür -  Gravür, elle veya lazerle yapılabilen bir gravür türüdür. Yüzüğün bandının dışına desen eklemek veya bandın içine bir mesaj yazmak için gravür kullanılabilir.
 50. Geliştirilmiş mücevherler -  Geliştirilmiş bir değerli taş, rengi, netliği veya dayanıklılığı iyileştirmek için işlemlerden geçmiş bir taştır.
 51. Eternity grubu -  Sonsuzluk yüzüğü olarak da adlandırılan bir sonsuzluk grubu, grubun her yerine giden elmaslara sahiptir. Eternity bantları, yıldönümü hediyesi ve alyans olarak popülerdir.
 52. Göz temizliği -  Göz temizliği pırlanta, çıplak gözle görülebilen sıfır kusurlara sahip olandır.
 53. Süslü renkli elmaslar -  Süslü renkli elmaslar, pembe, mavi ve sarı gibi normal renk aralığının dışındaki renkleri olan elmaslardır. Çok nadirdirler ve bu nedenle daha pahalıdırlar.
 54. Süslü kesim -  Süslü elmas olarak da adlandırılır. Süslü kesim pırlanta, yuvarlak pırlanta olmayan herhangi bir pırlantadır - örneğin, oval kesim, armut kesimi ve zümrüt kesim pırlantaların hepsi süslü kesimlerdir.
 55. Geçiş Yumuşatma -  Geçiş yumuşatma, bir tür elmas kaplamadır. Tüylenme, milyarlarca yıl önce elmasın ilk oluştuğu sırada muhtemelen elmas içinde yaratılmış bir yarıktır. Tüyler, yalnızca kuşağa yakın veya taş yüzeyinde bir açıklık olarak bulunursa bir dayanıklılık sorunu olarak kabul edilir. 
 56. Ateş -  Ateş, bir elmasta gördüğünüz renkli ışıltıdır. Kesik, bir elmasın sahip olduğu ateş seviyesini etkiler; daha yüksek kesim derecesine sahip bir elmas daha fazla ateş üretecektir. 
 57. Floresans  - Floresans, ultraviyole ışık altına yerleştirildiğinde bir elmasın yayabileceği yumuşak ışıktır. Tüm elmaslarda floresans yoktur. Floresans normal aydınlatma koşullarında görünmese de, bir kusur olarak kabul edilir ve bu nedenle elmasın maliyetini düşürür. 
 58. Fransız set -  Fransız set pırlanta, kenarları ortaya çıkarmak ve ışığın pırlantaya girmesine izin vermek için küçük metal boncuklarla yerleştirilmiş bir elmastır.
 59. Garnet -  Garnet, kırmızı renkte en popüler olan yarı değerli bir taştır. Mohs ölçeğindeki sertliği 6,5 ila 7,5 arasındadır.  
 60. GIA -  GIA (Amerika Gemological Institute), değerli taşlar ve mücevherler için önde gelen araştırma ve eğitim merkezidir. GIA aynı zamanda 4 C'nin orijinal yaratıcısıdır.
 61. Kuşak -  Kuşak, bir elmasın en geniş kısmı ve ayrıca taç ve pavyonun birleştiği en dış kenardır.
 62. Kuşak yansıması -  Bir kuşak yansıması, gerçekten sadece pavyon fasetlerinin neden olduğu bir yansıma olsa bile, elmastaki bir çatlak gibi görünebilir. Kuşak yansımasının boyutu, kuşak ne kadar kalın olduğuna bağlıdır. 
 63. Yarım ay elmas  - Yarım ay elmas, ikiye kesilmiş yuvarlak veya oval bir elmasa benzer. Pırıltı üretmek için parlak bir yüzey desenine sahiptir ve genellikle bir nişan yüzüğünün yan taşları için kullanılır.
 64. Halo ayarı -  Bir hale ayarı, merkez taşını çevreleyen, daha büyük bir elmas görünümü yaratan ve daha fazla ışıltı üreten küçük elmaslara sahiptir. 
 65. Dövülmüş kaplama - Dövülmüş yüzey  , erkek alyanslarında popüler bir stildir. Yüzüğün bandında sanki dövülmüş gibi ince girintilere sahiptir. 
 66. Sertlik -  Sertlik bir mücevher veya mineralin çizilmeye karşı direncini ölçer. Mohs Ölçeği, bir taşın göreceli sertliğini 1 ile 10 arasında derecelendirir (1 en zayıf, 10 en zor olan).   
 67. Kalp kesimi -  Kalp kesimli bir elmas, modifiye edilmiş parlak bir kesimdir ve kalp şeklindedir. Kalp şeklindeki pırlantalar, nişan yüzükleri veya pırlanta kolyeler için güzel bir seçimdir.  
 68. Gizli hale ayarı - Gizli bir hale ayarı  , daha fazla parlaklık ve sanat için orta taşın başının etrafını saran küçük bir elmas çemberine sahiptir. 
 69. Yüksek cilalı kaplama -  Bir halka üzerindeki yüksek cilalı kaplama, ekstra parlak ve yansıtıcı bir kaplamadır. 
 70. Hipoalerjenik -  Platin ve kobalt gibi hipoalerjenik metallerin alerjik reaksiyona veya tahrişe neden olma olasılığı son derece düşüktür.
 71. IGI -  IGI, Uluslararası Gemoloji Enstitüsüdür. Elmas ve değerli taşlar için bir derecelendirme kuruluşudur. Ritani'de laboratuvarda yetiştirilen elmaslarımız IGI sertifikasına sahiptir.  
 72. Kapsama alınan terimler -  Bir dahil etme, bir elmasın içindeki bir kusur veya kusurdur. Çok sayıda kapanım veya daha büyük kapanım içeren bir elmas, daha düşük bir netlik derecesi alacaktır. Kapanımlar her bir elması benzersiz kılar.
 73. Girintili doğal -  Girintili bir doğal, bir tür elmas lekesidir. Doğal, elmasın cilasız bir parçasıdır. Doğal bir elmasın tepesine veya köşküne giderse, Girintili Doğal olarak kabul edilir. Girintili Doğal Maddeler, bir elmasın genel kalitesini veya dayanıklılığını etkilemez.
 74. Görünmez ayar - Görünmez bir ayar  , daha büyük bir elmas görünümü oluşturmak için elmasları yan yana yerleştirir. Bu elmasların, onları sabitleyen görünür bir metali yoktur, bu da pürüzsüz bir elmas yüzeyi oluşturur. Görünmez ayarlar genellikle prenses kesim elmaslar gibi kare şekilli elmaslara sahiptir çünkü yuvarlak kesim elmaslar görünmez bir ayar ile ayarlanamaz.
 75. Kuyumcu buharlı pişiricisi -  Kuyumcu vapuru, takıları temizlemek için ısı ve su buharı kullanan bir makinedir. 
 76. Karat (kt) -  Karat, altının saflığının bir ölçüsüdür. Daha yüksek karatlı mücevherler, daha fazla altın kullanıldığı anlamına gelir. 
 77. Kimberley Süreci -  Kimberley Süreci dünya çapında 54 katılımcı ülkeyi içerir. Kimberley Süreci, ihtilaflı elmasları küresel tedarik zincirinden çıkarma taahhüdüdür. The Kimberley Process sayesinde dünyadaki elmasların yaklaşık% 99,8'i çatışmasızdır. 
 78. Bıçak kenarı -  Bir bıçak kenarı şeridi, şeridin ortasında birleşerek açılı bir görünüm oluşturan yükseltilmiş kenarlara sahiptir. Bu açılar, ışığın banttan kolayca yansımasını sağlayarak daha fazla parlaklık yaratır.
 79. Düğüm -  Bir düğüm, bitmiş elmasın yüzeyini kıran bir elmas kristal inklüzyonudur. Düğüm, yüzünün geri kalanının üzerine kaldırılabilir: boyutuna bağlı olarak, parmağınızı elmasın üzerinde gezdirirken onu hissedebilirsiniz.
 80. Laboratuvarda yetiştirilen elmas -  Kültürlü elmas veya insan yapımı elmas olarak da adlandırılan laboratuvarda yetiştirilen elmaslar, mayınlı elmaslarla aynı fiziksel, kimyasal ve optik özelliklere sahip elmaslardır. Laboratuvarda yetiştirilen elmaslar gerçek elmaslardır; Laboratuvarda yetiştirilen elmaslarla yeryüzünde yetiştirilen elmaslar arasındaki tek fark onların kökenidir.
 81. Lazer yazıt - Lazer yazıt  , genellikle elmasın kemerinde bulunan sayı ve harflerden oluşan bir oymadır. Lazer yazıt, elmasınız için bir kimlik görevi görür. Lazer yazıları çıplak gözle görülemez; bir büyüteçle görüntülenebilirler. 
 82. Büyüteç -  Kuyumcular tarafından bir değerli taşı daha yakından incelemek için kullanılan bir büyüteç. 
 83. Düşük profil - Düşük profilli  bir nişan yüzüğü parmağa yakın oturur.
 84. Parlaklık -  Parlaklık, değerli bir taşın veya değerli metalin yüzeyinden yansıyan ışıktır. 
 85. Mandrel - Mandrel  , kuyumcular tarafından bir halkanın boyutunu belirlemek için kullanılan konik bir çubuğa benzeyen bir araçtır.  
 86. Markiz kesim - Markiz kesim  pırlanta, düz eğrileri ve sivri uçları olan uzun oval bir şekildir. Markiz şeklindeki elmas, herhangi bir elmas şeklinin en yüksek karat ağırlık oranlarından birine sahiptir, bu da elmasınızın daha büyük görüneceği anlamına gelir.
 87. Martini ayarı -  Martini ayarı, elmas küpeler için kullanılan bir ayar stilidir. Bu ayar, martini bardağına benzeyen koni benzeri bir şekle sahiptir. Elması sabitlemek için tipik olarak üç çatal kullanır.
 88. Eşleşen set - Eşleşen bir set  , aynı özelliklere ve oranlara sahip iki elmasa veya birbiriyle eşleşecek şekilde oluşturulmuş bir nişan yüzüğü ve alyans anlamına gelebilir.  
 89. Mat yüzey - Mat yüzeyli  bir yüzüğün parlaklığı yoktur. Mat yüzükler erkek alyansları için popülerdir.
 90. Micropavé -  Bir mikropavé elmas kordon, bir oluğa yerleştirilmiş ve minik uçlarla sabitlenmiş son derece küçük elmaslara sahiptir. Pavé stilinde tipik olarak sadece bir elmas teli bulunurken, mikropavede birkaç tane olabilir. Bunlar, bandı kaplayan iki veya daha fazla elmas sırası ile damalı bir düzende düzenlenmiştir. 
 91. Milgrain -  Milgrain detaylandırma  , kuyumculukta kullanılan, birbirine yakın dizilmiş minik metal boncuklar gibi görünen bir tasarım tekniğidir. Milgrain tipik olarak mücevherlerin sınırında kullanılır ve vintage esintili tasarımlarda popülerdir.
 92. Karışık kesim -  Karışık kesim elmas, modifiye edilmiş parlak kesim ile aşamalı kesimi birleştirir. Karışık kesim elmaslar arasında prenses kesimli elmaslar, yastık kesimli elmaslar ve parlak kesim elmaslar bulunur.
 93. Modifiye edilmiş parlak - Modifiye  edilmiş bir parlak kesim, geleneksel yuvarlak şeklinden değiştirilmiş parlak bir kesim elmastır. Modifiye edilmiş parlak kesim elmaslar arasında oval şekilli elmaslar, armut biçimli elmaslar, markiz şekilli elmaslar ve kalp şekilli elmaslar bulunur. 
 94. Mohs Ölçeği -  Mohs Ölçeği, değerli taşların ve minerallerin sertliğini 1 (en yumuşak) ile 10 (en sert) arasında derecelendirir.  
 95. Moissanite -  Moissanite, bir elmasa şiddetle benzeyen beyaz bir değerli taştır. 9.25 sertliğe sahiptir. Doğal olarak oluşan mozanit son derece nadir olduğu için, bugün piyasadaki çoğu mozanit laboratuvarda yaratılmıştır.
 96. İğne -  İğne, tüy kapanmasına benzer, ancak yalnızca bir uzun, çok dar çizgiye sahiptir. İğneler beyaz veya şeffaf olabilir. 
 97. Eski Avrupa Kesimi -  Eski Avrupa Kesimi, eski bir elmas kesimidir ve modern yuvarlak parlak kesimlerin öncülüdür. Eski Avrupa kesim pırlanta daha büyük yüzlere sahiptir ve yuvarlak bir pırlanta kadar ışıldamaz. 
 98. Eski Maden Kesimi -  Eski Maden Kesimi, kare şeklinde bir şekle ve 58 yüzeye sahip antika bir elmas kesimdir. Eski maden kesim elmasların küçük bir masası, büyük bir culet'i ve daha yüksek bir tacı vardır. 
 99. Oval kesim -  Oval kesimli elmaslar uzun bir şekle sahiptir. Bir nişan yüzüğünün merkez taşı olarak kullanıldıklarında, daha uzun parmakların yanılsamasını yaratırlar. Oval kesim pırlantalar, popüler yuvarlak kesim pırlantadan biraz daha benzersiz bir şey sağladıkları için son zamanlarda popülaritesini artırdı.
 100. Palladium -   Palladium, inanılmaz derecede güçlü ve hipoalerjenik bir değerli metaldir. Rodyum kaplama gerektirmeyen gümüşi beyaz bir metaldir.
 101. Pavé -  Bir pavé ortamında, elmaslar birbirine yakın yerleştirilir ve zar zor görünmeleri için küçük sivri uçlarla sabitlenir. Pavé ayarı, nişan yüzüğü gruplarında popülerdir ve bandın elmaslarla kaplı olduğu yanılsamasını yaratır.
 102. Pavilion -  Bir elmas pavyonu, kuşaktan başlayıp culette biten alandır. Bir elmasın ağırlığının büyük kısmı tipik olarak burada tutulur. 
 103. Armut kesimi -  Armut kesim elmaslar bir gözyaşı damlası şekline sahiptir. Bol ışıltı gösterir ve parmağı uzatır. 
 104. Kolye - Kolye  ucu, zincirden sarkan ve boyuna takılan bir mücevher parçasıdır.
 105. Peridot -  Peridot, Mohs sertliği 6,5 ila 7 olan sarı-yeşil bir değerli taştır.
 106. Nokta dahil etme -  Nokta kapanımları, elmas içindeki küçük bir lekedir ve genellikle yalnızca yüksek büyütme altında tespit edilebilir. Elmasın genel dayanıklılığını etkilemezler.  
 107. Platin -  Platin, gümüş-beyaz değerli bir metaldir. En dayanıklı metallerden biridir ve rodyum kaplama gerektirmez. Platin ayrıca hipoalerjeniktir, bu da onu hassas cilde sahip biri için ideal bir metal seçim haline getirir. 
 108. Lehçe -  Pürüzsüz bir yüzey ortaya çıkarmak için elmaslar kesildikten sonra parlatılır. Bu aynı zamanda elmasın ışıltısını iyileştirmeye de yardımcı olur. Bir elmasın cilası, elmasın kesim derecesini etkileyecektir. 
 109. Cilalama çizgileri - Bir elmas parlatılırken parlatma tekerleği elmasın yüzeyinde cila çizgileri adı verilen ince çizikler oluşturabilir. Bir elmasın ışıltısını yalnızca aşırı cila çizgileri etkileyebilir. 
 110. Değerli Taşlar -  Elmaslar, yakutlar, safirler ve zümrütlerin hepsi değerli değerli taşlar olarak kabul edilir. Diğer herhangi bir değerli taş yarı değerli olarak kabul edilir. 
 111. Prenses kesimi -  Prenses kesim pırlanta, temiz hatlara ve bol ışıltıya sahip modern, kare şekilli bir elmastır. En popüler elmas şekillerinden biridir. 
 112. Tırnak ayarı -  Bir tırnak ayarı, elması küçük metal pençelerle sabitler. 4 uçlu ve 6 uçlu ayarlar en popüler olanlardır. 
 113. Geri itmeli küpeler -  Geri itmeli küpeler, en popüler küpe türlerinden biridir. Geri itmeli küpelerin, küpeyi yerinde tutan metal bir arkalığa yerleştirilen küçük bir metal direği vardır.
 114. Parlak kesim -  Parlak kesim pırlantalar, yoğun parlaklığa ve kırpılmış köşelere sahip kare veya dikdörtgen şekle sahiptir. 
 115. Kırılma -  Kırılma, ışık bir elmas veya değerli taşa girdiğinde ve dağıldığında veya büküldüğünde meydana gelir. Bu, taşın ışıltısına katkıda bulunur. 
 116. Kırılma indisi - Kırılma indeksi olarak  da adlandırılan bu, bir elmasın ne kadar ışığın kırılacağını ölçer. Bir elmasın  kırılma indeksi 2.42'de çok yüksektir. 
 117. Rodyum -  Rodyum, beyaz altın ve gümüş takıları kaplamak için kullanılan gümüşi beyaz bir elementtir. Rodyum kaplama takıları korur ve daha parlak hale getirir.
 118. Halka güçlendirici -  Halka sargısı olarak da adlandırılır. Bir yüzük geliştirici, daha dramatik bir görünüm için ekstra elmaslarla bir tektaş nişan yüzüğünü çevreler. Alyans olarak giyilebilir veya gelin setinizle birlikte üst üste konulabilir. 
 119. Yüzük ölçeri -  Bir kişinin yüzük ölçüsünü belirlemek için bir yüzük ölçeri kullanılır.
 120. Gül kesimi -  Bu antika elmas kesimin düz bir tabanı ve kubbeli bir tacı vardır. Gül kesim pırlantalar 3 ila 24 yüze sahip olabilir. 
 121. Gül altın -  Gül altın, sıcak, kırmızımsı bir tonu olan değerli bir metaldir. Kendisine pembe rengini veren bakır alaşımları içerir. 
 122. Gül kuvars -  Bu pembe yarı değerli taş, Mohs ölçeğine göre 7 sertliğe sahiptir ve 
 123. Kaba elmas - Ham elmas olarak  da adlandırılan bir işlenmemiş elmas, henüz kesilmemiş veya cilalanmamış bir elmastır. 
 124. Yuvarlak kesim -  Yuvarlak kesimli elmaslar en popüler elmas şeklidir. En ışıltıyı yaratırlar.
 125. Yakut -  Yakut, kırmızı değerli bir taştır. Mohs ölçeğine göre 9 sertliğe sahiptir. Yakutlar, karat başına en pahalı renkli değerli taşlardan bazılarıdır. 
 126. Saten kaplama -  Saten yüzeyler genellikle yumuşak bir parlaklık yaratmak için alyanslarda kullanılır.
 127. Yarı değerli taşlar -  Genel olarak  elmas, zümrüt, yakut veya safir olmayan herhangi bir değerli taş yarı değerli olarak kabul edilir. 
 128. Sintilasyon -  Sintilasyon, bir elmasın ışıltısını tanımlamak için kullanılır.
 129. Küpeleri geri vidalayın -  Vidalı küpeler, sabitlemek için vidalanması gereken arkalıklı küpelerdir. Bunlar pahalı küpeler için yaygın olan desteklerdir. 
 130. Yarı çerçeve ayarı -  Yarım çerçeve  ayarı olarak  da adlandırılan yarı çerçeve ayarı, bir kıymetli taşın kenarının yalnızca yarısını metalle çevreler. Bu, bir çerçevenin güvenliğini sağlar, ancak elmasın kenarlarına daha fazla ışığın girmesine izin vererek ışıltıyı artırır.
 131. Ayar - Ayar  , merkez elması yüzük bandına sabitleyen şeydir.
 132. Shank - Şaft  , parmağınızın etrafına sarılan yüzük bandıdır.
 133. Yan taşlar - Merkez taşını  çevreleyen ancak yüzüğün ana odak noktası olmayan elmaslar veya değerli taşlar.
 134.  Benzetici - Taklit olarak da adlandırılan bir benzetici, daha pahalı bir değerli taşa benzeyen bir taştır. Örneğin, kübik zirkonya ve mozanit, elmas taklitçileridir. 
 135. Tektaş -  Bir solitaire nişan yüzüğü, zarif sadelik için düz bir şerit üzerinde tek bir elmas içerir.
 136. Ayrık şaft -  Ayrık şaftlı nişan yüzüğü, merkez ayara ulaştıkça parçalanan ve görünür bir boşluk oluşturan bir kordona sahiptir. 
 137. Kademeli kesim elmaslar -  Kademeli kesim elmaslar, ışıltıdan çok netliğe odaklanılarak kesilir. Basamaklar gibi görünecek şekilde düzenlenmiş parlak kesim elmaslardan daha büyük yüzler içerirler. Adım kesim pırlantalar arasında asscher kesim pırlantalar, zümrüt kesim pırlantalar ve baget kesim pırlantalar bulunur. 
 138. Som gümüş -  Som gümüş, gümüşi beyaz değerli bir metaldir. Platin veya beyaz altından daha ucuz olduğu için takılarda yaygın bir metal seçimidir.   
 139. Sürpriz ayar -  Sürpriz ayar, ışıltı yaratmak ve bir yüzüğün parlaklığını ve sanatını artırmak için küçük elmas vurguları içeren bir nişan yüzüğü ayarıdır.
 140. İsviçre Mavisi Topaz -  İsviçre mavisi topaz parlak mavi bir değerli taştır. Çoğu İsviçre mavisi topaz, mavi rengini elde etmek için işlenir çünkü doğal olarak oluşan mavi topaz oldukça nadirdir. Mohs ölçeğine göre 8 sertliğe sahiptir.
 141. Simetri -  Simetri, bir elmasın yönlerinin hizalanmasını ifade eder. Elmasın yüzleri doğru şekilde hizalandığında, elmas daha fazla parlaklık yaratacaktır. Simetri, bir elmasın kesim derecesinin önemli bir faktörüdür. 
 142. Tablo - Masa  , bir elmasın düz, en üst yüzeyidir. Elmasın şekli ne olursa olsun, en büyük fasettir.
 143. Gerginlik ayarı -  Bir gerginlik ayarı, elmas veya değerli taşı tırnak veya çerçeve yerine basınç kullanarak sabitler. 
 144. Üç taş ayarı -  Üç taşlı bir düzenleme, iki yan taşla çevrili bir orta taşa sahip bir nişan yüzüğü düzenlemesidir. Üç taş, geçmişinizi, bugününüzü ve geleceğinizi birlikte temsil eder.
 145. Titanyum -  Titanyum, alyanslar için kullanılan bir metaldir. Bu metal inanılmaz derecede dayanıklıdır, ancak ne yazık ki sertliği nedeniyle yeniden boyutlandırılması çok zordur ve birçok kuyumcu bunu yapmaz.  
 146. Tokluk -  Değerli taş tokluğu sertlikten farklıdır. Bir kıymetli taşın kırılma ve ufalanmaya karşı direncini ifade eder. 
 147. Trapezoid kesim elmas -  Trapezoid kesimli elmaslar paralel dikey kenarlara sahipken, yatay açılar merkez taşa doğru sivrilir. En sık nişan yüzüğü için yan taş olarak kullanılırlar. Kademeli kesim veya mükemmel kesim olabilirler.
 148. Trilyon kesim -  Trilyon kesim pırlanta, aynı zamanda trilyon kesim pırlanta olarak da bilinir, üçgen biçimli taşlardır. Kenarları sivri veya hafif kavisli olabilir.
 149. Tungsten -  Tungsten en güçlü metallerden biridir - titanyumdan 4 kat, altından 10 kat daha serttir. Tungsten uygun fiyatlı bir metaldir ve genellikle alyanslar için kullanılır.
 150. Twinning wisp -  Bazen iç içe büyüme olarak adlandırılan bir ikizleme teli, elmasın kristal yapısındaki büyüme kusurlarının sonucu olan bir eklemedir. Beyaz çizgili bir görünümü vardır.
 151. Ultrasonik temizleyici - Ultrasonik bir temizleyici,  takıları sonik titreşimler kullanarak temizler.
 152. İşlenmemiş -  İşlenmemiş bir değerli taş, tamamen doğal olan ve ışınlama, ısıtma veya boyama gibi herhangi bir değişiklik veya geliştirme almamış olan taştır. 
 153. Vuç -   Bir "V" ucu, bir değerli taşı "V" şeklinde bir metal parçasıyla sabitler. V uçları genellikle bir değerli taşın sivri uçlarını korumak için kullanılır. Genellikle armut kesim pırlantalar, prenses kesim pırlantalar veya markiz pırlantalar için kullanılırlar.
 154. Vintage -  Gerçek vintage mücevherler genellikle en az 20 yaşında. Bununla birlikte, bazı mücevherler vintage esintilidir, ancak yine de vintage olarak anılır. Orijinal bir eski mücevher parçası istiyorsanız, satıcının gerçekten eski olup olmadığını iki kez kontrol etmeniz önemlidir.
 155. Beyaz altın -  Beyaz altın, nişan yüzükleri ve alyanslar için yaygın bir seçim olan gümüşi beyaz değerli bir metaldir. Gümüş rengini vermek için gümüş, paladyum veya çinko alaşımları içerebilir.
 156. Sarı altın -  Sarı altın, sıcak bir değerli metaldir. Yüzyıllardır nişan yüzükleri kadar alyanslar için de popüler bir seçim olmuştur.