Pırlanta 4c Kuralı Nedir

Pırlanta Eğitimi


Elmaslar ve mücevherler için alışveriş yapmak, sizin için yabancı bir konu ise üzücü bir deneyim olabilir. Bununla birlikte, doğru rehberlik ve temel ilkelerin anlaşılmasıyla, seçimlerinize güvenmeyi ve sevdikleriniz doğru bir tercih yapmayı öğrenebilirsiniz.

The Design Diamond, elmas ve mücevher satın almanın keyifli bir deneyim olması ilkesi üzerine inşa edilmiştir! Eğitim bölümümüz, seçiminizi yaparken bilgili ve emin hissetmeniz için bilmeniz gereken her şeyi özetleyecektir.
 
ELMAS TEMELLERİ

Elmasları anlamak için her taşın benzersiz olduğunu bilmek gerekir. İki elmas tam olarak birbirine benzemez. Bu nedenle, bir elmasın niteliklerini anlamak için, Elmas Kalitesinin 4 C'si olarak bilinen, elmasları tanımlamak için Amerika Gemological Institute of America'nın (GIA) ve HRD şirketlerinin dünya çapında kabul edilen standardına güveniyoruz.

 

4C KESİM

4 C'den "kesim", belirli bir taşın genel güzelliği ve değeri için en önemli bileşendir. Kesim, elmasın "şekli" ile karıştırılmamalıdır. Kesim, bir elmasın ışık performansının veya "ışıltısının" objektif bir ölçüsüdür. İdeal olarak kesilmiş bir taşta, elmasa giren ışık yüzeyden yüzeye doğru yansır ve yalnızca taşın üstünden (Taç denir) geri yansıtılır, böylece taşın ateşini ve parlaklığını yaratır. Bir elmas çok sığ veya çok derin kesilirse, taşın altından veya yanlarından ışık sızarak taşın karanlık görünmesine neden olur. 

 

 

Bir elmasın "şekli", taşın genel hatlarını ifade eder. Taş şekli söz konusu olduğunda "doğru", "yanlış", "iyi" veya "kötü" yoktur. Güzellik gerçekten bakanın gözündedir. Hangi şekli satın alacağınız konusunda kafanız karıştıysa, randevu almak için benimle iletişime geçin ve birlikte seçenekler arasında gezinebiliriz.

 

RENK 

 

 

NETLİK

 Elmas Kesiminden sonra, bir elmas seçerken Renk genellikle en önemli ikinci özellik olarak kabul edilir. Bir elmasın renk derecesi, taştaki renk eksikliğini ifade eder. GIA, elmas rengini "renksiz" temsil eden D ile başlayan bir ölçekte derecelendirir ve rengin varlığı arttıkça Z'ye doğru devam eder. Çoğu elmas, eğitimsiz göze renk vermiyor gibi görünse de, aslında çoğu taş genellikle hafif sarı tonları içerir. D-F aralığındaki elmaslar "Renksiz" olarak kabul edilir ve bu nedenle en pahalısıdır. G-I aralığındaki elmaslar "Neredeyse Renksiz" olarak kabul edilir ve genellikle önemli ölçüde daha ucuzdur. I-sınıfının ötesinde, elmasların “Farkedilir renge” sahip olduğu kabul edilir.

 

 

 

Bir elmasın Berraklık derecesi, neredeyse her pırlantada meydana gelen kusurların sayısına, boyutuna ve konumuna bağlıdır. Bir elmastaki iç kusurlar "kapanımlar" olarak adlandırılır ve dış kusurlar "kusurlar" olarak adlandırılır. Çoğu kusur mikroskobik olma eğilimindedir ve genellikle bir taşın genel güzelliğini etkilemez. Bir pırlanta seçerken, her pırlantada farklı kusurlar olacağından, alıcı belirli bir taştaki kusurlardan rahatsız olup olmadığını belirleyecektir. Bir alıcıya her zaman "gözü temiz" bir taş seçmesini tavsiye ederim, bu da çıplak gözle herhangi bir kusur göremeyeceğiniz anlamına gelir. Bu taşlar genellikle VS1, VS2, SI1 veya SI2'dir. Bir halkaya monte edildikten sonra, bir kapsama yerine bağlı olarak, her zaman akılda tutulmalıdır.

 

KARAT AĞIRLIĞI

Elmas Karat ağırlığı, bir elmasın ağırlığının bir ölçüsüdür. Her karat 100 “noktaya” bölünmüştür. Örneğin yarım Karatlık bir taş “50 puanlık elmas” olarak kabul edilir. Diğer her şey eşit olduğunda, elmas fiyatı Karat ağırlığıyla artar çünkü daha büyük elmaslar daha nadirdir ve bu nedenle daha arzu edilir.

  

ELMAS SATIN ALMA İPUÇLARI

Bir elmas seçerken 4 C'nin tümünü dikkate almalısınız.

İyi kesilmiş bir pırlantanın ışıltısı, gerçek karat ağırlığının önerebileceğinden daha büyük görünmesine neden olabilir.

İnsan gözü ışıltıyı renkten önce algılama eğilimindedir, bu nedenle Renk, Kesimden sonra genellikle elmasın ikinci en önemli özelliği olarak kabul edilir.

Elmas boyutu arttıkça Renk daha görünür hale gelir.

Genel olarak, iki renk sınıfına atlamadan Renkte bir farklılık fark edilmeyecektir. Diğer tüm faktörlerin benzer olduğu bir "H" ile bir "I" arasında göz önünde bulundurulduğunda, daha düşük renk derecesi tasarruf etmeye değer olabilir.

Pırlanta yüzük ayarının türü ve rengi, elmasın görünümünü etkileyebilir.