Karat nedir?

Mükemmel nişan yüzüğüne sahip olmak her kızın hayalidir;  Onu göremeyenler sık sık başkalarından ne kadar büyük olduğunu sorarlar. Peki, alışveriş yapsalar ya da diğer insanların sahip olduğu yüzükler hakkında bilgi sahibi olmaya çalışıyor olsalar da, kesinlikle insanların kafasındaki en önemli sorudur. Ancak, fark ettiyseniz, mağaza satış görevlilerinin kendileri bu soruyu yanıtlamakta zorlanırlar. Yine de, " Bütçenize bağlıdır " diyerek yanıt verirler .

Kaç Karat Ne Demek? 1 Karat Pırlanta Ne Kadar Büyük?

Bir karat aslında pırlantaları ve değerli taşları tartmak için kullanılan benzersiz ağırlık ölçü birimini ifade eder. 'Ct' kısaltması ile anılır. Karat ağırlığı, gerçekte bir ağırlık ölçüsü olsa da, genellikle pırlantanın görsel boyutuyla karıştırılır. Taşın şekli ve ağırlığına bağlı olarak pırlantanın boyutu farklıdır. Örneğin, 1.00 ct'lik yuvarlak bir pırlanta. yaklaşık 6.5 mm ölçülerinde, yuvarlak bir safir 1.00 ct. yaklaşık 16.0 mm.

Gördüğünüz gibi, bu fark farklı değerli taşlardan kaynaklanıyor. Ayrıca, toplam karat ağırlığı (tcw), bir mücevher parçasındaki tüm değerli taşların ve pırlantaların toplam ağırlığını belirler. Örneğin, pırlanta tektaş küpeler, her iki küpede de pırlantanın toplam karat ağırlığı ile belirtilmiştir.

Boyut ve Ağırlık Arasındaki Yanılgı

Pırlantanın boyutu bir şekilde karatın ağırlığıyla ilişkili olsa da, karat ağırlığının pırlanta boyutu olmadığını dikkate almak önemlidir. Pek çok insan bu şekilde düşünüyor, ki bu doğru değil. Gerçekte, bir pırlantanın, taşın boyutunu ve görünümünü etkileyen bazı başka yönleri vardır. Bu yönleri aşağıdaki bölümde açıklayacağız.

Kaç Karat Pırlanta İyidir?

Hangi bedene gitmeniz gerektiği konusunda kafanız karıştıysa, işte burası. Aklınızda bulundurmanız gereken ilk şey bütçenizdir. Bu, sizin ve eşinizin ne istediğiyle birlikte birincil düşünceniz olmalıdır . Pırlantanın boyutuna karar vermek için, mükemmel ağırlık ve kalite dengesine sahip bir taş bulmanız gerekir.

Ancak ona daha büyük bir yüzük vermek isterseniz renk ve berraklık kombinasyonunu göz önünde bulundurarak mükemmel kalitede makul bir yüzük satın alabilirsiniz. Pırlanta fiyatı boyuta bağlı değildir; karat ağırlığı, rengi, berraklığı ve kesimi dahil olmak üzere önemli C'lere bağlıdır. Üzerinde iyi bir izlenim bırakmak ve onu mutlu etmek istiyorsanız, daha küçük ve daha ucuz pırlanta veya iyi kesilmiş orta taşlar seçin.